Οικονομική Εκπαίδευση και Βιωσιμη Αναπτυξη
  • Αρχική
  • Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Εκπαίδευση για την Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης
    • Βιβλιογραφία
  • Εκπαιδευτικό υλικό
    • Εκπαιδευτικά Σενάρια >
      • Κοινωνικές Επιχειρήσεις, ασύγχρονη e-class
      • Εργασία, που και πως Παράχθηκε
      • Διανομή Πλούτου
      • ΑΕΠ και ευημερία
      • Σεναριο Τραγωδία Κοινόχρηστων
      • Οικονομικό κύκλωμα και αειφορία
      • Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Βιώσιμος Τουρισμός
      • ΑΕΠ και Αειφορία
      • ΕΚΕ και Αειφορία
      • Κοινωνική Οικονομια
      • Εξωτερικό Κόστος
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα ΙΙ
    • Εικονικές Επιχειρήσεις
    • Εκπαιδευτικά εργαλεία >
      • Εργαλείο Διανομή Πλούτου
      • Εργαλείο Κοινόχρηστοι Πόροι
      • Εργαλείο Εξωτερικό Κόστος
    • Δραστηριότητες >
      • ΤED Ed Χρησιμότητα, χρηστική αξία
      • Παιχνίδι για 12ο στόχο ΒΑ
      • Κουίζ για 14ο στόχο ΒΑ
      • Kahoot Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Kahoot Κοινωνικές Επιχειρήσεις
      • Σταυρόλεξο Στόχοι ΒΑ
      • Παιχνίδι Αντιστοίχισης Οικονομία & ΒΑ
    • Χρήσιμα άρθρα
  • Blog
    • Α.Ο.Δ.Ε.
    • Α.Ο.Θ.
    • B.A.K.E.
    • Κοινωνική Επιχειρηματικότητα
    • Μάρκετινγκ
    • Πολιτική Παιδεία
    • Τουριστικά
  • Σχετικά

Εκπαιδευτικό σενάριο: Βιώσιμη κατανάλωση 

Σύνδεση με μαθήματα:

  • Το σχολικό βιβλίο ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ (Α ΓΕΛ, ΕΠΑΛ) : Ενότητα 4.1.1 «Οι ανάγκες», Ενότητα 4.1.2 «Τα αγαθά – το καταναλωτικό πρότυπο»
  • Το σχολικό βιβλίο ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ (Α  ΕΠΑΛ): Ενότητα  3.2 Ανάγκες και επιθυμίες
  • Το σχολικό βιβλίο ΒΑΚΕ (Β ΓΕΛ): Ενότητα 2.2.1 «Η κατανομή των πόρων»
  • Το σχολικό βιβλίο ΑΟΘ: Κεφάλαιο 2: «Συμπεριφορά καταναλωτή»

Χρονική Διάρκεια: 1 διδακτική ώρα (Βασικό σενάριο) ή 2 διδακτικές ώρες (Εκτεταμένο σενάριο)
Ο εκπαιδευτικός μπορεί να υλοποιήσει το Βασικό σενάριο ή το Εκτεταμένο σενάριο ανάλογα το χρόνο που θέλει να διαθέσει, το επίπεδο δυσκολίας και το βάθος ανάλυσης του θέματος που επιθυμεί. Το Βασικό σενάριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα για την προσέγγιση του προβλήματος της συνύπαρξης του φαινομένου της υπερκατανάλωσης και της ακραίας φτώχειας.

Πλαίσιο/ Ενεργοποίηση

       Γενικοί στόχοι μαθήματος:
Να αναστοχασθούν κριτικά για το καταναλωτικό πρότυπο της κοινωνίας, για την διαφορά ανάγκης και επιθυμίας και κυρίως για την δική τους καταναλωτική συμπεριφορά ώστε να υιοθετήσουν μια βιώσιμη καταναλωτική συμπεριφορά.
Προηγούμενη γνώση που θα αξιοποιηθεί στο μάθημα:
Καταναλωτικό πρότυπο
Προηγούμενες γνώσεις και εμπειρίες των μαθητών για χρήση ενέργειας, νερού και φυσικών πόρων στην παραγωγή και χρήση των αγαθών.
Δραστηριότητες ενεργοποίησης της, διερεύνηση προηγούμενης γνώσης:
Προτείνεται η ανάθεση μιας μικρής εργασίας στους μαθητές λίγες μέρες προτού υλοποιηθεί το εκπαιδευτικό σενάριο χωρίς οι μαθητές να γνωρίζουν το σκοπό της εργασίας. Ζητείται από τους μαθητές να καταγράψουν σε δύο τυπικές τους μέρες τα προϊόντα και υπηρεσίες που κατανάλωσαν. Κατόπιν οι μαθητές σε ομάδες (προτείνονται τέσσερις ομάδες) καλούνται να συμπληρώσουν ένα πίνακα, τον «Πίνακα αναγκών» με τέσσερις στήλες για το α) ποια προϊόντα-υπηρεσίες έχουν απόλυτη ανάγκη και δεν μπορούν χωρίς αυτά, β) ποια προϊόντα έχουν ανάγκη και μάλλον δεν μπορούν χωρίς αυτά, γ) ποια προϊόντα έχουν λιγότερο ανάγκη και μάλλον θα μπορούσαν και χωρίς αυτά και δ) ποια προϊόντα θα μπορούσαν σίγουρα χωρίς αυτά. Προτείνετε το συνεργατικό εργαλείο Wiki ( https://www.wikispaces.com/) όπου οι μαθητές ανά ομάδα θα συν-δημιουργήσουν τον Πίνακα αναγκών στον Wiki χώρο τους.  Προτείνεται η λειτουργία του Wiki ώστε να μπορούν οι μαθητές (πριν υλοποιηθεί το σενάριο) να συνεργαστούν ισότιμα στην δημιουργία του Πίνακα Αναγκών αλλά και να βλέπουν – συγκρίνουν τις διαφορετικές «εκδόσεις»  του πίνακα όπως θα αλλάζει κατά την διάρκεια του εκπαιδευτικού σεναρίου. Ενναλακτικά ο Πίνακας αναγκών μπορεί να υλοποιηθεί σε χαρτόνι.
Προβολή βίντεο που αφορά τον υπερκαταναλωτισμό. Προτείνονται δύο βίντεο για την «Μαύρη Παρασκευή» όπου οι καταναλωτές μαζικά και με φρενήρης ρυθμούς αγοράζουν προϊόντα μαλώνοντας μεταξύ τους για το ποιος θα προλάβει να αγοράσει. Αφόρμηση για σύντομη συζήτηση.

Ειδικοί σκοποί

Οι μαθητές να είναι σε θέση

1)Σε επίπεδο γνώσεων:

- να αναγνωρίζουν το φαινόμενο υπερκατανάλωσης του δυτικού τρόπου ζωής καθώς και την συνύπαρξη ακραίας φτώχειας

- να αναγνωρίζουν τις συνέπειες της υπερκατανάλωσης στο περιβάλλον και τους φυσικούς πόρους

(εκτεταμένο σενάριο)

2)Σε επίπεδο δεξιοτήτων:

- να αξιολογούν άρθρα- ιστοσελίδες ώστε να μπορούν να εξάγουν συμπεράσματα και  να οικοδομούν

γνώση σχετικά με την άνιση κατανομή πλούτου και αγαθών

- να κατασκευάσουν συνεργατικά πίνακες (με την χρήση συνεργατικού εργαλείου Wiki) ώστε να

στοχασθούν στις καταναλωτικές τους συνήθειες

3) Σε επίπεδο στάσεων:

    - να αναστοχασθούν κριτικά για τις πραγματικές και μη πραγματικές τους ανάγκες

- να αμφισβητήσουν προσωπικές παγιωμένες καταναλωτικές συμπεριφορές

- να υιοθετήσουν μια βιώσιμη καταναλωτική συμπεριφορά (εκτεταμένο σενάριο)

Διασυνδέσεις

Διεπιστημονικότητα:
Η διεπιστημονικότητα εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το βαθμό επέκτασης που επιθυμεί ο εκπαιδευτικός αλλά και οι μαθητές κατά την διάρκεια του εκπαιδευτικού σεναρίου. Το σενάριο περιλαμβάνει διαδικτυακό παιχνίδι για το  ενεργειακό αποτύπωμα των ίδιων, δηλαδή το πόσο διοξείδιο του άνθρακα (CO2) εκλύουν στην ατμόσφαιρα οι καθημερινές τους συνήθειες που σχετίζονται με την κατανάλωση ενέργειας.  Επίσης σχετίζεται με την χρήση φυσικών πόρων και την διαχείριση τους.

Εκπαίδευση για την αειφόρο / βιώσιμη ανάπτυξη:

Διασύνδεση ενότητας με τους έξι μαθησιακού στόχους

Μαθαίνω να γνωρίζω: Το εκπαιδευτικό σενάριο μέσω των άρθρων- ιστοριών με χρήση αυθεντικών στοιχείων (ActionAid, Πίνακας με στοιχεία δαπανών σε αγαθά πολυτελείας) από την αληθινή ζωή, συμβάλει οι μαθητές να βιώσουν και να οικοδομήσουν γνώση.
Μαθαίνω να είμαι: Οι μαθητές καλούνται να στοχασθούν για τις πραγματικές και μη πραγματικές τους ανάγκες καλλιεργώντας την αίσθηση του είμαι και όχι του έχω.
Μαθαίνω να ζούμε μαζί βιώσιμα: Το εκπαιδευτικό σενάριο συμβάλλει οι μαθητές να ασχοληθούν με πρακτικές που οδηγούν σε μια  αρμονική συνύπαρξη του ανθρώπου με τον φυσικό κόσμο. Κατατάσσουν τα αγαθά που καταναλώνουν καθημερινά σε επιβλαβή ή λιγότερο επιβλαβή για το περιβάλλον.
Μαθαίνω να κάνω: Το εκπαιδευτικό σενάριο οδηγεί σε διαδικασίες που απαιτούν οι μαθητές να συμμετέχουν ενεργά στην εκπαιδευτική διαδικασία στην κατεύθυνση αμφισβήτησης παγιωμένων παραδοχών και προτύπων της κοινωνίας και του μη βιώσιμου οικονομικού μοντέλου.
Μαθαίνω να δίνω: Η προβολή της εθελοντικής προσφοράς στην οργάνωση ActionAid συμβάλλει στην κατεύθυνση ενίσχυσης του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης.
Μαθαίνω να μετασχηματίζω τον εαυτό μου και την κοινωνία:  Το εκπαιδευτικό σενάριο συμβάλλει στην κατεύθυνση αμφισβήτησης παγιωμένων παραδοχών και αξιών σχετικά με το δυτικό καταναλωτικό πρότυπο ζωής. Οι μαθητές καλούνται να καταγράψουν τα αγαθά που καταναλώνουν σε 2 μέρες και να τα κατατάξουν σε αναγκαία ή μη. Κατά την διάρκεια του εκπαιδευτικού σεναρίου οι μαθητές καλούνται να αναστοχασθούν πάνω σε αγαθά που πιστεύουν ότι τους είναι αναγκαία ή μη αναγκαία.

Διασύνδεση με τους τέσσερίς πυλώνες της βιώσιμης ανάπτυξης:

Το εκπαιδευτικό σενάριο συνδέεται και με τους τέσσερις πυλώνες βιώσιμης ανάπτυξης.

  • Πυλώνας οικονομία: Υπερκατανάλωση, φτώχεια
  • Πυλώνας κοινωνία: Οργάνωση ActionAid
  • Πυλώνας περιβάλλον: Διαδικτυακό παιχνίδι για το οικολογικό αποτύπωμα, Φύλλο εργασίας που συνδέει κλιματική αλλαγή με κατανάλωση κρέατος (δραστηρ. 13), εφαρμογές για                Κινητά MapyourMeal και EcoGator (δραστηρ. 13)
  • Πυλώνας πολιτισμός: Πίνακας με ετήσιες δαπάνες σε αγαθά πολυτελείας (δραστηριότητα 7), εφαρμογή  για κινητά: MapΥourMeal  (δραστηρ. 13)

Διασύνδεση ενότητας με τις 10 δεξιότητες:

Κριτική σκέψη και επίλυση προβλημάτων: Οι μαθητές καλούνται να σκεφθούν κριτικά το πρόβλημα της υπερκατανάλωσης σε συνδυασμό με την συνύπαρξη της ακραίας φτώχειας.
Επικοινωνία: Το εκπαιδευτικό σενάριο στην εξέλιξη του στηρίζεται στην επικοινωνία των μαθητών κυρίως μεταξύ τους αλλά και με τον εκπαιδευτικό.
Συνεργασία: Οι μαθητές καλούνται να εργασθούν και η συνεργασία αυτή αποτελεί βασικό στοιχείο για την εξέλιξη του σεναρίου. Προτείνεται η χρήση του συνεργατικού εργαλείου Wiki.
Δημιουργικότητα και καινοτομία: Βασικό σημείο του σεναρίου είναι η πρόκληση στην δημιουργικότητα των μαθητών.
Συνδεσιμότητα: Σύνδεση της υπερκατανάλωσης με ζητήματα του περιβάλλοντος. Προτείνονται ιστοσελίδες, συνεργατικό εργαλείο Wiki, διαδικτυακό παιχνίδι, καθώς και εφαρμογές κινητών τηλεφώνων.
Κριτική συνείδηση: Οι μαθητές μέσα από το εκπαιδευτικό σενάριο μπορούν να συνειδητοποιήσουν το κοινωνικό-οικονομικό πλαίσιο  στο οποίο λειτουργούν οι οικονομίες παγκοσμίως.
Κριτική αναστοχασμός: Αναστοχασμός απέναντι στο κοινωνικό-οικονομικό πλαίσιο που στηρίζεται το μη βιώσιμο οικονομικό μοντέλο.
Διαπολιτισμικές ικανότητες: Οι μαθητές μέσα από την προβολή των εθελοντών της ActionAid (με βίντεο και κείμενο) έρχονται σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς.
Συνυπευθυνότητα:   Μέσα από την συνεργασία των ομάδων για την κατάταξη των αγαθών που καταναλώνουν σε αναγκαία και μη, σε επιβλαβή ή μη επιβλαβή για το περιβάλλον, οι μαθητές αντιλαμβάνονται τη έννοια της συν - ευθύνης.
Οικοδόμηση γνώσης:  Μέσα από την ενεργητική συμμετοχή οι συμμετέχοντες οικοδομούν γνώση απαραίτητη για το χτίσιμο ενός βιώσιμου μέλλοντος.

Υλικό – Πηγές

  • Το σχολικό βιβλίο ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ (Α ΓΕΛ, ΕΠΑΛ) : Ενότητα 4.1.1 «Οι ανάγκες», Ενότητα 4.1.2 «Τα αγαθά – το καταναλωτικό πρότυπο»
  • Το σχολικό βιβλίο ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ( Α ΕΠΑΛ): Ενότητα 3.2 «Ανάγκες και επιθυμίες»
  • Το σχολικό βιβλίο ΒΑΚΕ (Β ΓΕΛ): Ενότητα 2.2.1 «Η κατανομή των πόρων»
  • Το σχολικό βιβλίο ΑΟΘ: Κεφάλαιο 2: «Συμπεριφορά καταναλωτή»
  • Συνεργατικό διαδικτυακό εργαλείο Wiki . Εναλλακτικά χρησιμοποιούνται φύλλα εργασίας.
  • Φύλλο εργασίας «Πίνακας Αναγκών». (Το φύλλο εργασίας είναι ενδεικτικό εφόσον δεν χρησιμοποιηθεί το Wiki ως εκπαιδευτικό εργαλείο)
  • Φύλλο εργασίας «Πίνακας Αναγκών και Περιβάλλον» (Το φύλλο εργασίας είναι ενδεικτικό εφόσον δεν χρησιμοποιηθεί το Wiki ως εκπαιδευτικό εργαλείο)
  • Προβολή  βίντεο: Υπερκαταναλωτισμός και βίντεο: Υπερκαταναλωτισμός: Μαύρη Παρασκευή
  • Περιήγηση σε ιστοσελίδες, αληθινές Μαρτυρίες από ActionAid: Μοζαμβίκη , Κένυα , Αιθιοπία, Βόρεια Γκάνα   
  • Βίντεο: «Το παράδειγμα της Σουηδίας»
  • Φύλλο εργασίας: «Αληθινές Μαρτυρίες (Δραστ.2)» (Το φύλλο εργασίας χρησιμοποιείτε εφόσον δεν μπορεί να γίνει περιήγηση στις ιστοσελίδες)
  • Προβολή μαθητικού βίντεο με τίτλο «Αλλάζουμε συνήθειες ή αλλάζουμε πλανήτη».
  • Διαδικτυακό ηλεκτρονικό παιχνίδι οικολογικό αποτύπωμα
  • Φύλλα εργασίας: «Φύλλο αξιολόγηση-ανατροφοδότηση (Δραστ.7)»
  • «Φύλλο αξιολόγηση-ανατροφοδότηση (Δραστ.13)»
  • Φύλλο εργασίας: «Δράση Εκτός Τάξης».
  • Προτείνεται για δράση εκτός τάξης οι μαθητές να δοκιμάσουν 2 εφαρμογές για κινητά τηλέφωνα: EcoGator,  MapYourMeal

Οργάνωση τάξης:
Οι μαθητές έχουν ξεκινήσει μια εργασία όπως αναφέρεται και παραπάνω πριν υλοποιηθεί το εκπαιδευτικό σενάριο μέσα στην τάξη. Στην τάξη οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες (δραστηριότητα 2).

Στοιχεία αυθεντικής αξιολόγησης

Οργανόγραμμα αυθεντικής αξιολόγησης

Ειδικός σκοπός με βάση την αρίθμηση

Περιγραφή της αυθεντικής αξιολόγησης

Σύνδεση με το επίπεδο νοητικής ικανότητας (π.χ. ταξινόμηση Bloom)

Σύνδεση δραστηριότητας κατά φάση

1,2

Προβολή βίντεο/ Άρθρα σε ιστοσελίδα

/συζήτηση

Γνώσεις / Δεξιότητες

Δραστηριότητα 1,2,3

1,2,3

Εργαλείο Wiki

/ Παρουσίαση στην τάξη

Γνώσεις / Δεξιότητες / Στάσεις

Δραστηριότητα 4,5,6

1,2,3

Φύλλο αξιολόγησης / ανατροφοδότησης

Γνώσεις

Δραστηριότητα 7

1

Προβολή βίντεο / συζήτηση

Δεξιότητες

Δραστηριότητα 8

1,2

Διαδικτυακό παιχνίδι

Γνώσεις / Δεξιότητες

Δραστηριότητα 9

1,2,3

Εργαλείο Wiki

/ Παρουσίαση στην τάξη

Γνώσεις, Δεξιότητες / Στάσεις

Δραστηριότητα 10,11

3

Αναστοχασμός / συζήτηση

Στάσεις

Δραστηριότητα 12

1,2,3

Φύλλο αξιολόγησης / ανατροφοδότησης

Γνώσεις, Δεξιότητες / Στάσεις

Δραστηριότητα 13

Διαδικασίες υλοποίησης διδασκαλίας κατά φάση

Το εκπαιδευτικό σενάριο μπορεί να υλοποιηθεί σε 1 διδακτική ώρα ή σε 2 διδακτικές ώρες εφόσον επιλεγεί το εκτεταμένο σενάριο.
Προτείνεται η ανάθεση μιας μικρής εργασίας στους μαθητές λίγες μέρες προτού υλοποιηθεί το εκπαιδευτικό σενάριο χωρίς οι μαθητές να γνωρίζουν το σκοπό της εργασίας. Ζητείται από τους μαθητές να καταγράψουν σε δύο τυπικές τους μέρες τα προϊόντα και υπηρεσίες που κατανάλωσαν.
Κατόπιν οι μαθητές σε ομάδες (προτείνονται τέσσερις ομάδες) καλούνται να συμπληρώσουν ένα πίνακα, τον «
Πίνακα Αναγκών» με τέσσερις στήλες για το α) ποια προϊόντα-υπηρεσίες έχουν απόλυτη ανάγκη και δεν μπορούν χωρίς αυτά, β) ποια προϊόντα έχουν ανάγκη και μάλλον δεν μπορούν χωρίς αυτά, γ) ποια προϊόντα έχουν λιγότερο ανάγκη και μάλλον θα μπορούσαν και χωρίς αυτά και δ) ποια προϊόντα θα μπορούσαν σίγουρα χωρίς αυτά.  (Ενδεικτικά: Πίνακας Αναγκών)
Προτείνεται η λειτουργία του 
Wiki ώστε να μπορούν οι μαθητές (πριν υλοποιηθεί το σενάριο) να συνεργαστούν ισότιμα στην δημιουργία του Πίνακα Αναγκών αλλά και να βλέπουν – συγκρίνουν τις διαφορετικές «εκδόσεις»  του πίνακα όπως θα αλλάζει κατά την διάρκεια του εκπαιδευτικού σεναρίου.
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης Τ.Π.Ε. το σενάριο μπορεί να υλοποιηθεί με φύλλα εργασίας π.χ. χαρτόνι.

Βασικό εκπαιδευτικό σενάριο: (1η διδακτική ώρα)
Το εκπαιδευτικό σενάριο βασίζεται σε τρείς φάσεις: (στην παρένθεση παρέχονται ενδεικτικοί χρόνοι)
         Α φάση:
 Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης (5 λεπτά)
         Β φάση: Οικοδόμηση γνώσης / δεξιοτήτων / στάσεων (Παιχνίδι ρόλων) (30 λεπτά)
         Γ φάση: Συμπεράσματα – Ανατροφοδότηση (10 λεπτά)

Α Φάση: Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης
Δραστηριότητα 1:
  Προβολή βίντεο που αφορά τον υπερκαταναλωτισμό. Προτείνονται δύο βίντεο για την «Μαύρη Παρασκευή» όπου οι καταναλωτές μαζικά και με φρενήρης ρυθμούς αγοράζουν προϊόντα μαλώνοντας μεταξύ τους για το ποιος θα προλάβει να αγοράσει. Αφόρμηση για σύντομη συζήτηση.
 Υπερκαταναλωτισμός και  Υπερκαταναλωτισμός: Μαύρη Παρασκευή
Β Φάση: Οικοδόμηση γνώσης (Ομαδική Δραστηριότητα)
Δραστηριότητα 2:
 Οι μαθητές σε τέσσερις ομάδες επισκέπτονται τις παρακάτω ιστοσελίδες όπου υπάρχουν οι αληθινές μαρτυρίες από εθελοντές της ActionAid σε τέσσερις διαφορετικές χώρες της Αφρικής και τις διαβάζουν. Παρακολουθούν και τα σύντομα βίντεο που περιέχουν. Μοζαμβίκη , Κένυα , Αιθιοπία, Βόρεια Γκάνα.
Εναλλακτικά μοιράζεται το φύλλο εργασίας «
Αληθινές Μαρτυρίες (Δραστ.2)» όπου υπάρχουν οι αληθινές μαρτυρίες και προβάλλονται τα βίντεο στην τάξη.
Δραστηριότητα 3: Συζήτηση στην ολομέλεια για την πλήρη αντίθεση του υπερκαταναλωτισμού στο Δυτικό τρόπο ζωής και της ακραίας φτώχειας σε άλλες περιοχές του πλανήτη. Η μεγάλη αντίθεση των προβαλλόμενων βίντεο και ιστοριών μπορεί να λειτουργήσει ως ενεργοποιητικός μηχανισμός συναισθημάτων για αναστοχασμό αντιλήψεων και παγιωμένων γνώσεων. Επίσης μπορεί να προβληθεί το βίντεο «Το παράδειγμα της Σουηδίας» όπου το κράτος επιδοτεί τους πολίτες να επισκευάζουν τα προϊόντα τους ώστε να μειώσει την υπερκατανάλωση. Με το βίντεο αυτό οι μαθητές συζητούν για τις πρακτικές μείωσης της άσκοπης καταναλώσης.
Δραστηριότητα 4: Ζητείται από τους μαθητές ανά ομάδα να αναστοχασθούν στον «Πίνακας Αναγκών» τους (που τους έχει ζητηθεί πριν την υλοποίηση του σεναρίου) και να αλλάξουν τις απαντήσεις τους στην Wiki σελίδα τους εφόσον το επιθυμούν σχετικά με τις πραγματικές τους ανάγκες και της μη πραγματικές. (Εναλλακτικά αν δεν χρησιμοποιείται το Wiki στο φύλλο εργασίας τους)
Δραστηριότητα 5: Παρουσίαση στην ολομέλεια του Wiki της κάθε ομάδας (ή του φύλλου) με τον αρχικό πίνακα και τον αναθεωρημένο.
Γ. Φάση: Συμπεράσματα- Ανατροφοδότηση
Δραστηριότητα 6:
Αναστοχασμός στην ολομέλεια. Ενδεικτικά θέματα: Υπήρχαν αγαθά που άλλαξαν θέση στον πίνακα και ποια; Γιατί; Είναι εύκολη η διάκριση μεταξύ πραγματικών αναγκών και μη πραγματικών; Ανάγκης και επιθυμίας; Τι ρόλο παίζει η κοινωνία στην οποία ζούμε στην διάκριση αυτή; Πόσοι συνειδητοποιημένοι είμαστε στις αγορές μας;  Αν και γιατί υπερκαταναλώνουμε; Ποιος ο ρόλος της διαφήμισης;
Ποια ικανοποίηση παίρνουμε από την κατανάλωση των αγαθών; Ποια είναι η επιδίωξη του ανθρώπου (καταναλωτή) από την κατανάλωση αγαθών;  Ο εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει προεκτάσεις στην συζήτηση για ελαστική και ανελαστική ζήτηση και για χρησιμότητα ανάλογα το μάθημα και το επίπεδο δυσκολίας που επιθυμεί.

Δραστηριότητα 7: Φύλλο αξιολόγηση – ανατροφοδότηση. Οι μαθητές καλούνται να παρατηρήσουν ένα πίνακα όπου παρουσιάζει ετήσιες δαπάνες για είδη πολυτελείας σε σχέση με χρηματοδότηση που απαιτείται για την κάλυψη βασικών αναγκών της ανθρωπότητας και να απαντήσουν σε ερωτήσεις προβληματισμού. «Φύλλο αξιολόγηση-ανατροφοδότηση (Δραστ.7)»
Εκτεταμένο εκπαιδευτικό σενάριο: 2η διδακτική ώρα

Α φάση: Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης (5 λεπτά)
Β φάση: Οικοδόμηση γνώσης / δεξιοτήτων / στάσεων (Παιχνίδι ρόλων) (30 λεπτά)
Γ φάση: Συμπεράσματα – Ανατροφοδότηση (10 λεπτά)

Α Φάση Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης
Δραστηριότητα 8:
Προβολή σύντομου μαθητικού βίντεο με τίτλο «Αλλάζουμε συνήθειες ή αλλάζουμε πλανήτη». Αφόρμηση για συζήτηση σχετικά με τις επιλογές μας στην κατανάλωση και την σπατάλη φυσικών πόρων.
Β Φάση: Οικοδόμηση γνώσης
Δραστηριότητα 9:
  Διαδικτυακό ηλεκτρονικό παιχνίδι οικολογικό αποτύπωμα όπου οι μαθητές  βλέπουν το ενεργειακό τους αποτύπωμα, δηλαδή το πόσο διοξείδιο του άνθρακα (CO2) εκλύουν στην ατμόσφαιρα οι καθημερινές τους συνήθειες που σχετίζονται με την κατανάλωση ενέργειας. 
Δραστηριότητα 10:Οι μαθητές καλούνται σε ομάδες να δημιουργήσουν μια νέα σελίδα στο Wiki τους με τίτλο Πίνακας Αναγκών και Περιβάλλον. Καλούνται λοιπόν οι μαθητές να χρησιμοποιήσουν τον διαμορφωμένο «Πίνακας Αναγκών» που έχουν φτιάξει στην δραστηριότητα 4 ώστε να ταξινομήσουν τα αγαθά με βάση κάποιες κατηγορίες: Πολύ επιβαρυντικό για το περιβάλλον, Μάλλον αρκετά επιβαρυντικό για το Περιβάλλον, λίγο επιβαρυντικό για το Περιβάλλον, Καθόλου επιβαρυντικό για το περιβάλλον. (Ενδεικτικά: «Πίνακας Αναγκών και Περιβάλλον»).
Δραστηριότητα 11:  Οι μαθητές παρουσιάζουν στην ολομέλεια τον «Πίνακας Αναγκών και Περιβάλλον» που δημιούργησαν και καλούνται να συζητήσουν για τις επιλογές τους στα αγαθά που καταναλώνουν σε σχέση με την επίδραση στο φυσικό περιβάλλον.
Γ. Φάση: Συμπεράσματα- Ανατροφοδότηση
Δραστηριότητα 12:
Αναστοχασμός για την προσωπική καταναλωτική συμπεριφορά και την επίδραση στο περιβάλλον. Ενδεικτικές ερωτήσεις: Πως μπορώ να καταναλώνω όσα πραγματικά χρειάζομαι και να καλύπτω τις ανάγκες και τις επιθυμίες μου, χωρίς υπερβολές; Πως μπορώ να  σέβομαι το φυσικό περιβάλλον και να αποφεύγω υπηρεσίες και προϊόντα που το επιβαρύνουν; Έχει την δύναμη ο καταναλωτής μέσω της ζήτησης να «επιβάλλει» προϊόντα που δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον;
Δραστηριότητα 13:  Φύλλο αξιολόγηση – ανατροφοδότηση. Οι μαθητές καλούνται να διαβάσουν ένα άρθρο όπου παρουσιάζεται μελέτη Βρετανών επιστημόνων του Πανεπιστημίου της Γλασκόβης όπου εξέτασε τη σύνδεση μεταξύ της κατανάλωσης κρέατος και γαλακτοκομικών προϊόντων με την κλιματική αλλαγή και να απαντήσουν σε μερικές ερωτήσεις. «Φύλλο αξιολόγηση-ανατροφοδότηση (Δραστ.13)»
Δράση εκτός τάξης: Φύλλο Εργασίας: «Δράση Εκτός Τάξης»: Να δοκιμάσουν στην πράξη δύο εφαρμογές για κινητά:
EcoGator: Με σάρωση της ενεργειακής σήμανσης μιας συσκευής ο καταναλωτής παίρνει χρήσιμες οικονομικές πληροφορίες (κόστος ενέργειας) αλλά και περιβαλλοντικές πληροφορίες.
Να δοκιμάσουν την εφαρμογή και ενημερώσουν την τάξη για τις συσκευές του σπιτιού τους. Να ενημερώσουν τους φίλους τους για την εφαρμογή και την εξοικονόμηση ενέργειας.
MapYourMeal: Επιτρέπει με σάρωση του barcode του προϊόντος εύκολα και γρήγορα να μάθουμε πόσο φιλικά στο περιβάλλον και δίκαια είναι τα προϊόντα που καταναλώνουμε.
Να δοκιμάσουν την εφαρμογή σε προϊόντα που καταναλώνουν συχνά. Να δημιουργήσουν ένα βίντεο όπου θα χρησιμοποιούν την εφαρμογή σε προϊόντα και θα το παρουσιάσουν στην τάξη και σε φίλους τους. 

 

 

​Unesco Chair ICT in Education for Sustainable Development
Department Of Primary Education
University of Crete, Greece

Βουζαξάκης  Γεώργιος
Επικοινωνία
  • Αρχική
  • Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Εκπαίδευση για την Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης
    • Βιβλιογραφία
  • Εκπαιδευτικό υλικό
    • Εκπαιδευτικά Σενάρια >
      • Κοινωνικές Επιχειρήσεις, ασύγχρονη e-class
      • Εργασία, που και πως Παράχθηκε
      • Διανομή Πλούτου
      • ΑΕΠ και ευημερία
      • Σεναριο Τραγωδία Κοινόχρηστων
      • Οικονομικό κύκλωμα και αειφορία
      • Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Βιώσιμος Τουρισμός
      • ΑΕΠ και Αειφορία
      • ΕΚΕ και Αειφορία
      • Κοινωνική Οικονομια
      • Εξωτερικό Κόστος
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα ΙΙ
    • Εικονικές Επιχειρήσεις
    • Εκπαιδευτικά εργαλεία >
      • Εργαλείο Διανομή Πλούτου
      • Εργαλείο Κοινόχρηστοι Πόροι
      • Εργαλείο Εξωτερικό Κόστος
    • Δραστηριότητες >
      • ΤED Ed Χρησιμότητα, χρηστική αξία
      • Παιχνίδι για 12ο στόχο ΒΑ
      • Κουίζ για 14ο στόχο ΒΑ
      • Kahoot Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Kahoot Κοινωνικές Επιχειρήσεις
      • Σταυρόλεξο Στόχοι ΒΑ
      • Παιχνίδι Αντιστοίχισης Οικονομία & ΒΑ
    • Χρήσιμα άρθρα
  • Blog
    • Α.Ο.Δ.Ε.
    • Α.Ο.Θ.
    • B.A.K.E.
    • Κοινωνική Επιχειρηματικότητα
    • Μάρκετινγκ
    • Πολιτική Παιδεία
    • Τουριστικά
  • Σχετικά