Οικονομική Εκπαίδευση και Βιωσιμη Αναπτυξη
  • Αρχική
  • Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Εκπαίδευση για την Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης
    • Βιβλιογραφία
  • Εκπαιδευτικό υλικό
    • Εκπαιδευτικά Σενάρια >
      • Κοινωνικές Επιχειρήσεις, ασύγχρονη e-class
      • Εργασία, που και πως Παράχθηκε
      • Διανομή Πλούτου
      • ΑΕΠ και ευημερία
      • Σεναριο Τραγωδία Κοινόχρηστων
      • Οικονομικό κύκλωμα και αειφορία
      • Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Βιώσιμος Τουρισμός
      • ΑΕΠ και Αειφορία
      • ΕΚΕ και Αειφορία
      • Κοινωνική Οικονομια
      • Εξωτερικό Κόστος
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα ΙΙ
    • Εικονικές Επιχειρήσεις
    • Εκπαιδευτικά εργαλεία >
      • Εργαλείο Διανομή Πλούτου
      • Εργαλείο Κοινόχρηστοι Πόροι
      • Εργαλείο Εξωτερικό Κόστος
    • Δραστηριότητες >
      • ΤED Ed Χρησιμότητα, χρηστική αξία
      • Παιχνίδι για 12ο στόχο ΒΑ
      • Κουίζ για 14ο στόχο ΒΑ
      • Kahoot Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Kahoot Κοινωνικές Επιχειρήσεις
      • Σταυρόλεξο Στόχοι ΒΑ
      • Παιχνίδι Αντιστοίχισης Οικονομία & ΒΑ
    • Χρήσιμα άρθρα
  • Blog
    • Α.Ο.Δ.Ε.
    • Α.Ο.Θ.
    • B.A.K.E.
    • Κοινωνική Επιχειρηματικότητα
    • Μάρκετινγκ
    • Πολιτική Παιδεία
    • Τουριστικά
  • Σχετικά
koinoniki_oikonomia.html

Εκπαιδευτικό Σενάριο: Κοινωνική οικονομία – Κοινωνικές Συνεταιριστικές Επιχειρήσεις (ΚοινΣεπ)

Σύνδεση με μαθήματα:

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ (Α ΓΕΛ, ΕΠΑΛ):  Ενότητα 10.6 «Κοινωνικές και μεικτές Επιχειρήσεις». Υπάρχει αναφορά στην κοινωνική οικονομία, στις ΚοινΣεπ και τις κατηγορίες τους.
ΑΟΔΕΥ (ΕΠΑΛ): Ενότητα 1.1.2 «Μορφές επιχειρήσεων».
ΑΟΔΕΥ (ΓΕΛ): Ενότητα 1.6.1 «Τύποι επιχειρήσεων και οργανισμών». Η ενότητα αυτή είναι εκτός ύλης (σχολική χρονιά 2016-2017) αλλά ο εκπαιδευτικός μπορεί να χρησιμοποιήσει το σενάριο αυτό στα γενικότερα πλαίσια του μαθήματος ώστε οι μαθητές να μελετήσουν αληθινές επιχειρήσεις ως μελέτες περίπτωσης (case studies), όπως επίσης  για να δημιουργήσουν οι μαθητές «εικονική» επιχείρηση.
ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ: Το σενάριο αυτό μπορεί υλοποιηθεί και στα πλαίσια ερευνητικής εργασίας με σκοπό οι μαθητές να δημιουργήσουν μια «εικονική επιχείρηση» ΚοινΣεπ με προσανατολισμό την αειφορία. Υποστηρικτικό υλικό για εμβάθυνση σχετικά με τις ΚοινΣεπ αναφέρεται στην ενότητα «Υλικό – Πηγές» του εκπαιδευτικού σεναρίου. Επίσης θα μπορούσε να αξιοποιηθεί το σενάριο στα πλαίσια του προγράμματος «Διαγωνισμός Κοινωνικής Καινοτομίας» του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων.
Χρονική Διάρκεια:  2 διδακτικές ώρες. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να υλοποιήσει μόνο το Βασικό σενάριο (1η διδακτική ώρα) εφόσον καλύπτει τις ανάγκες της τάξης του. Στην 1η διδακτική ώρα χρησιμοποιείται η μελέτη περίπτωσης πραγματικών Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων ενώ στην 2η διδακτική ώρα (εκτεταμένο σενάριο) οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν την δική τους «εικονική» ΚοινΣεπ με βάση τους στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Πλαίσιο/ Ενεργοποίηση

Γενικοί στόχοι μαθήματος:
Να διακρίνουν τα χαρακτηριστικά των Κοινωνικών Επιχειρήσεων ως κομμάτι της κοινωνικής οικονομίας και να προτίθενται θετικά για την κοινωνική επιχειρηματικότητα ως μέσο για την βιώσιμη ανάπτυξη της τοπικής κοινωνίας.
Προηγούμενη γνώση που θα αξιοποιηθεί στο μάθημα:
-    Τι είναι επιχείρηση και τι σκοπούς έχει
-    Εμπειρίες και γνώσεις που φέρουν οι μαθητές από κοινωνικές επιχειρήσεις
Δραστηριότητες ενεργοποίησης της, διερεύνηση προηγούμενης γνώσης:
Προβολή σύντομου οπτικοακουστικού υλικού, βίντεο  από το κανάλι  Euronews,  με προβολή πραγματικής Ελληνικής Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης (ΚοινΣεπ) που δραστηριοποιείται στην Σύρο. Το βίντεο παρέχει πληροφορίες για την κοινωνική οικονομία. Αφόρμηση για συζήτηση και αξιοποίηση τυχόν εμπειρίας που φέρουν οι μαθητές.

Ειδικοί σκοποί

  • Σε επίπεδο γνώσεων:
- Οι μαθητές να διακρίνουν την κοινωνική επιχείρηση και τα χαρακτηριστικά της σε σχέση με τις κοινές επιχειρήσεις
  • Σε επίπεδο δεξιοτήτων:
- Οι μαθητές μέσα από μελέτη αληθινών κοινωνικών επιχειρήσεων να αξιολογούν τα χαρακτηριστικά μιας κοινωνικής επιχείρησης
- Οι μαθητές να σχεδιάσουν μια εικονική κοινωνική επιχείρηση με βάση τους στόχους της βιώσιμης ανάπτυξης (εκτεταμένο σενάριο)
  • Σε επίπεδο στάσεων:
- Οι μαθητές να  προτίθενται θετικά για την κοινωνική επιχειρηματικότητα ως μέσο για την βιώσιμη ανάπτυξη της τοπικής κοινωνίας.

Διασυνδέσεις

Διεπιστημονικότητα:
Η διεπιστημονικότητα μπορεί να αξιοποιηθεί ανάλογα με τις κοινωνικές επιχειρήσεις που θα επιλέξει ο εκπαιδευτικός για τις μελέτες περίπτωσης. Το εκπαιδευτικό σενάριο προτείνει ΚοινΣεπ που αφορούν την ανακύκλωση, την εκπαίδευση και την ψυχαγωγία. Επίσης η δημιουργία της εικονικής επιχείρησης συνδέεται με γνώσεις μάρκετινγκ και επιχειρηματικότητας.
Εκπαίδευση για την αειφόρο / βιώσιμη ανάπτυξη:
Διασύνδεση ενότητας με τους έξι μαθησιακού στόχους
Μαθαίνω να γνωρίζω:  Το εκπαιδευτικό σενάριο μέσω της μελέτης περίπτωσης πραγματικών κοινωνικών επιχειρήσεων έρχεται σε επαφή με αληθινά δεδομένα που συμβάλουν να οικοδομήσουν οι μαθητές γνώση που σχετίζεται με την προοπτική της αειφορίας 
Μαθαίνω να είμαι: Οι μαθητές καλούνται να παρατηρήσουν συμπεριφορές πραγματικών κοινωνικών επιχειρήσεων που σχετίζονται με τους πυλώνες κοινωνία-περιβάλλον-οικονομία-πολιτισμός οι οποίες ξεφεύγουν από τον αποκλειστικό σκοπό της μεγιστοποιήσης τους κέρδους και έτσι καλλιεργουν την αίσθηση του είμαι και όχι του έχω.
Μαθαίνω να ζούμε μαζί βιώσιμα: Το εκπαιδευτικό σενάριο συμβάλλει οι μαθητές να ασχοληθούν με πρακτικές που οδηγούν σε μια συνύπαρξη του ανθρώπου με τον φυσικό κόσμο και συγκεκριμένα μελετούν κοινωνική επιχείρηση  που δραστηριοποιείται στον τομέα της ανακύκλωσης όπως επίσης μελετούν κοινωνική επιχείρηση που προσφέρει εργασία σε ευάλωτες ομάδες πληθυσμού.
Μαθαίνω να κάνω: Το εκπαιδευτικό σενάριο οδηγεί σε διαδικασίες που απαιτούν τη συγχώνευση γνώσης και δράσης. Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν εικονική κοινωνική επιχείρηση με βάση το όραμα της αειφορίας.
Μαθαίνω να δίνω: Οι μελέτες περίπτωσης των κοινωνικών επιχειρήσεων που έχουν επιλεγεί προσφέρουν την προοπτική της αλληλεγγύης και της κοινωνικής συνεισφοράς.
Μαθαίνω να μετασχηματίζω τον εαυτό μου και την κοινωνία:  Ο τέταρτος σκοπός του σεναρίου αφορά το μετασχηματισμό του εαυτού των συμμετεχόντων στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και της κοινωνίας που συμμετέχουν. Οι μαθητές προσεγγίζουν την έννοια της επιχείρησης όχι ως μια αποκλειστική «μηχανή» μεγιστοποίησης του κέρδους αλλά ως ένα οργανισμό με πολλούς σκοπούς και εκφάνσεις.
Διασύνδεση με τους τέσσερίς πυλώνες της βιώσιμης ανάπτυξης:
 Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια εικονική κοινωνική επιχείρηση με βάση τους 17 στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης οι οποίοι  συνδέονται και με τους τέσσερις πυλώνες βιώσιμης ανάπτυξης.
Διασύνδεση ενότητας με τις 10 δεξιότητες:
Κριτική σκέψη και επίλυση προβλημάτων: Οι μαθητές καλούνται να σκεφθούν κριτικά το ρόλο των επιχειρήσεων σε σχέση με το κοινωνικό, πολιτισμικό, φυσικό και οικονομικό περιβάλλον στο οποίο δραστηριοποιούνται. Η προβληματική βασίζεται σε πραγματικές επιχειρήσεις και οι μαθητές καλούνται να σκεφθούν κριτικά χρησιμοποιώντας την εμπειρία τους.
Επικοινωνία: Το εκπαιδευτικό σενάριο στην εξέλιξη του στηρίζεται στην επικοινωνία των μαθητών κυρίως μεταξύ τους αλλά και με τον εκπαιδευτικό.
Συνεργασία: Οι μαθητές καλούνται να εργασθούν ομαδικά και η συνεργασία αυτή αποτελεί βασικό στοιχείο για την εξέλιξη του σεναρίου.
Δημιουργικότητα και καινοτομία: Βασικό σημείο του σεναρίου είναι η πρόκληση στην δημιουργικότητα των μαθητών. Ζητούμενο είναι οι καινοτόμες ιδέες στην δημιουργία μια εικονικής κοινωνικές επιχείρησης
Συνδεσιμότητα: Σύνδεση της λειτουργίας των επιχειρήσεων με ζητήματα προστασίας του περιβάλλοντος, τοπικής αλλά και παγκόσμιας κοινωνίας και οικονομίας. Οι μαθητές αναζητούν πληροφορίες σε ιστοσελίδες, βλέπουν βίντεο και επίσης καλούνται να δημιουργήσουν την ιστοσελίδα της εικονικής επιχείρησης που θα δημιουργήσουν.
Κριτική συνείδηση: Οι μαθητές μέσα από το εκπαιδευτικό σενάριο μπορούν να συνειδητοποιήσουν το κοινωνικό-οικονομικό πλαίσιο  στο οποίο λειτουργούν οι επιχειρήσεις. Μπορούν να αντιπαραβάλλουν την επιχείρηση ως οργανισμό με αποκλειστικό σκοπό το κέρδος που λειτουργεί αποκομμένη από το περιβάλλον της με την κοινωνική επιχείρηση που αντιλαμβάνεται την θέση και τη λειτουργία της στο κοινωνικό-οικονομικό-πολιτιστικό-φυσικό περιβάλλον στο οποίο δρα.
Κριτική αναστοχασμός: Αναστοχασμός απέναντι στην  επιχείρηση που δρα με αποκλειστικό σκοπό το μέγιστο κέρδος και λειτουργεί αποκομμένη από το περιβάλλον της σε σχέση με την επιχείρηση που αντιλαμβάνεται την θέση και τη λειτουργία της στο κοινωνικό-οικονομικό-πολιτιστικό-φυσικό περιβάλλον στο οποίο δρα. Κριτικός αναστοχασμός για τα προσωπικά τους πιστεύω και τις δικές τους αξίες για το τι είδους επιχειρήσεις θέλουν ως καταναλωτές αλλά και ως μελλοντικοί επιχειρηματίες.
Διαπολιτισμικές ικανότητες: Οι μαθητές σχεδιάζοντας δράσεις κοινωνικής ευθύνης στον πυλώνα πολιτισμό έχουν την ευκαιρία να αντιληφθούν την αξία της διαπολιτισμικής συνείδησης.
Συνυπευθυνότητα:   Μέσα από τις μελέτες περίπτωσης προσλαμβάνουν την έννοια της ευθύνης και της συνυπευθυνότητας.
Οικοδόμηση γνώσης: Μαθητοκεντρική προσέγγιση στην οικοδόμηση γνώσης.

Υλικό – Πηγές

-    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το σχολικό  βιβλίο:
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ (Α ΓΕΛ- ΕΠΑΛ): Ενότητα 10.6 «Κοινωνικές και μεικτές Επιχειρήσεις»
-    Χρήσιμο Υλικό για τον εκπαιδευτικό για περαιτέρω πληροφόρηση:
Άρθρο: τι είναι ΚοινΣεπ   και  
Βίντεο: Δίκτυο ΚοινΣεπ
Ιστοσελίδα: Ινστιτούτο Κοινωνικής Οικονομίας
-    Εφόσον χρησιμοποιηθεί το σενάριο στην ερευνητική εργασία ή στο πρόγραμμα «εικονική επιχείρηση», μπορεί να αξιοποιηθεί πραγματικό επιχειρηματικό πλάνο μιας ΚοινΣεπ: «Πραγματικό Επιχειρηματικό πλάνο ΚοινΣεπ»
-    Σύντομο βίντεο αφόρμησης στην Δραστηριότητα 1: βίντεο  από το κανάλι  Euronews
-    Φύλλο εργασίας στην Δραστηριότητα 2:  «Μελέτη Περίπτωσης ΚοινΣεπ(Δραστ. 2)»
-    Ιστοσελίδα για Δραστηριότητα 5: Οδηγός ΚοινΣεπ
-    Βίντεο για Δραστηριότητα 6:  Κοινωνικές επιχειρήσεις και ανακύκλωση
-    Φύλλο εργασίας για Δραστηριότητα 7: «Φτιάξε μια ΚοινΣεπ(Δραστ.7)».
-    Υποδειγματικό καταστατικό ΚοινΣεπ για Δραστ. 7:  «Καταστατικό ΚοινΣεπ(Δραστ. 7)»
-    Πρόταση για χρήση διαδικτυακού εργαλείου weebly για την Δραστηριότητα 11.
-     Παράδειγμα ιστοσελίδας  ΚοινΣεπ: Η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση της Τήνου
-    Χρήση προβολέα και Η/Υ με πρόσβαση στο διαδίκτυο. Την 2η διδακτική ώρα δεν απαιτείται χρήση Η/Υ από τους μαθητές.

Οργάνωση τάξης

Την 1η διδακτική ώρα οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες ανάλογα με το πλήθος των μαθητών στην τάξη. Υπάρχουν τρεις ΚοινΣεπ ως μελέτες περιπτώσης και μοιράζονται στις ομάδες. Ανάμεσα στις ομάδες που μελέτησαν την ίδια ΚοινΣεπ μπορούν να εντοπιστούν διαφορές στις απαντήσεις και να υπάρξει συζήτηση ανάμεσα σε αυτές τις ομάδες. Την 2η διδακτική ώρα μπορεί να συνεχίσουν οι μαθητές στις ίδιες ομάδες ώστε να δημιουργήσουν τις εικονικές επιχειρήσεις.

Στοιχεία αυθεντικής αξιολόγησης

Οργανόγραμμα αυθεντικής αξιολόγησης

Ειδικός σκοπός με βάση την αρίθμηση

Περιγραφή της αυθεντικής αξιολόγησης

Σύνδεση με το επίπεδο νοητικής ικανότητας (π.χ. ταξινόμηση Bloom)

Σύνδεση δραστηριότητας κατά φάση

1

Αφόρμηση 

Γνώσεις

Δραστηριότητα 1

1,2

Μελέτη περίπτωσης, φύλλο εργασίας

Γνώσεις, Δεξιότητες

Δραστηριότητα 2

1,2

Παρουσίαση στην ολομέλεια

Γνώσεις, Δεξιότητες

Δραστηριότητα 3,8

1,2,3,

Αναστοχασμός

Γνώσεις,Δεξιότητες, Στάσεις

Δραστηριότητα 4,5,9,10

1

Προβολή βίντεο

Γνώσεις

Δραστηριότητα 6

1,2,3

Δημιουργία εικονικής επιχείρησεις

Γνώσεις, Δεξιότητες, Στάσεις

Δραστηριότητα 7

1,2,3

Κατασκευή ιστοσελίδας

Γνώσεις, Δεξιότητες, Στάσεις

Δραστηριότητα 11

Διαδικασίες υλοποίησης διδασκαλίας κατά φάση

Προτείνετε το σενάριο να υλοποιηθεί σε 2 διδακτικές ώρες. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να υλοποιήσει μόνο το Βασικό σενάριο (1η διδακτική ώρα) εφόσον καλύπτει τις ανάγκες της τάξης του. Στην 1η διδακτική χρησιμοποιείται η μελέτη περίπτωσης πραγματικών Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων ενώ στην 2η διδακτική ώρα (εκτεταμένο σενάριο) οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν την δική τους «εικονική» ΚοινΣεπ με βάση τους Πυλώνες και τους στόχους της Βιώσιμης Ανάπτυξης.
1η Διδακτική ώρα (Βασικό σενάριο):
Το εκπαιδευτικό σενάριο βασίζεται σε τρείς φάσεις: (στην παρένθεση παρέχονται ενδεικτικοί χρόνοι)
         Α φάση:  Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης (10 λεπτά)
         Β φάση: Οικοδόμηση γνώσης / δεξιοτήτων / στάσεων (Παιχνίδι ρόλων) (25 λεπτά)
         Γ φάση: Συμπεράσματα – Ανατροφοδότηση (10 λεπτά)
Α Φάση: Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης
Δραστηριότητα 1: Προβολή σύντομου οπτικοακουστικού υλικού (βίντεο  από το κανάλι  Euronews) με προβολή πραγματικής Ελληνικής Κοινωνικής Συνεταιριστικής Επιχείρησης (ΚοινΣεπ) που δραστηριοποιείται στην Σύρο. Το βίντεο παρέχει πληροφορίες για την κοινωνική οικονομία. Αφόρμηση για συζήτηση και αξιοποίηση τυχόν εμπειρίας που φέρουν οι μαθητές.
Β Φάση: Οικοδόμηση γνώσης (Μελέτη περίπτωσης από την πραγματική ζωή)
Δραστηριότητα 2: Χωρισμός ομάδων μελέτη περίπτωσης αληθινών Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων.  Προτείνετε οι μαθητές να μελετήσουν τρεις διαφορετικού σκοπού ΚοινΣεπ και να απαντήσουν κάποιες ερωτήσεις. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να επιλέξει όποιες ΚοινΣεπ επιθυμεί που μπορεί να σχετίζονται και με την τοπική κοινωνία. Το σενάριο προτείνει ενδεικτικά τρεις ΚοινΣεπ διαφορετικού σκοπού (και διαφορετικής περιοχής δραστηριοποίησης τους) καθώς και τις ερωτήσεις που μπορούν να επεξεργαστούν οι ομάδες στο φύλλο εργασίας: «Μελέτη Περίπτωσης ΚοινΣεπ(Δραστ. 2)»
Δραστηριότητα 3: Παρουσίαση στην ολομέλεια των απαντήσεων. Συζήτηση για τις απαντήσεις των ομάδων σχετικά με τις ΚοινΣεπ που μελέτησαν. Ανάμεσα στις ομάδες που μελέτησαν την ίδια ΚοινΣεπ μπορούν να εντοπιστούν διαφορές στις απαντήσεις και να υπάρξει συζήτηση ανάμεσα στις ομάδες.
Γ. Φάση: Συμπεράσματα - Ανατροφοδότηση
Δραστηριότητα 4: Αναστοχασμός και εξαγωγή συμπερασμάτων για την κοινωνική οικονομία και τις κοινωνικές επιχειρήσεις. Σε τι διαφέρει μια ΚοινΣεπ από μία «συμβατική» ιδιωτική επιχείρηση; Πως μοιράζονται τα κέρδη σε μια ΚοινΣεπ; Ποιο ποσοστό των κερδών παίρνουν οι εργαζόμενοι; Τι όφελος υπάρχει για τους εργαζόμενους της ΚοινΣεπ; Τι όφελος προκύπτει για την τοπική κοινωνία;
Δραστηριότητα 5: Ανατροφοδότηση. Ζητείτε από τους μαθητές (ατομικά ή ομαδικά) να επισκεφθούν την ιστοσελίδα Οδηγός ΚοινΣεπ όπου υπάρχουν καταχωρημένες αλφαβητικά (και ανά σκοπό δραστηριότητας) όλες οι ΚοινΣεπ, να επιλέξουν μία και να την παρουσιάσουν στην τάξη.
2η Διδακτική ώρα (Εκτεταμένο σενάριο):
Το σενάριο βασίζεται σε τρείς φάσεις: (στην παρένθεση παρέχονται ενδεικτικοί χρόνοι).
         Α φάση:  Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης (10 λεπτά)
         Β φάση: Οικοδόμηση γνώσης / δεξιοτήτων / στάσεων (Παιχνίδι ρόλων) (25 λεπτά)
         Γ φάση: Συμπεράσματα – Ανατροφοδότηση (10 λεπτά)
Α Φάση: Εισαγωγή - Ανάκληση προηγούμενης γνώσης
Δραστηριότητα 6: Προβολή σύντομου οπτικοακουστικού υλικού, Κοινωνικές επιχειρήσεις και ανακύκλωση, με προβολή πραγματικών Ελληνικών Κοινωνικών Συνεταιριστικών Επιχειρήσεων (ΚοινΣεπ) που δραστηριοποιούνται στο χώρο της ανακύκλωσης σε πόλεις της Ελλάδας. Το βίντεο τονίζει τον κοινωνικό χαρακτήρα, την τοπικότητα και την συνεργατική βάση των επιχειρήσεων αυτών. Αφόρμηση για  σύνδεση των ΚοινΣεπ με το όραμα της αειφορίας και της τοπικής ανάπτυξης της οικονομίας.
Β Φάση: Οικοδόμηση γνώσης (Εικονική Επιχείρηση)
Δραστηριότητα 7: Χωρισμός σε ομάδες και μοίρασμα του φύλλου εργασίας «Φτιάξε μια ΚοινΣεπ(Δραστ.7)». Οι μαθητές καλούνται να δημιουργήσουν μια καινοτόμα ΚοινΣεπ με προσανατολισμό την Βιώσιμη Ανάπτυξη, με βάση τους 17 στόχους για την Βιώσιμη Ανάπτυξη και τις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας. Το φύλλο εργασίας περιέχει πραγματικό υπόδειγμα καταστατικού ίδρυσης ΚοινΣεπ, «Καταστατικό ΚοινΣεπ(Δραστ. 7)», που οι μαθητές καλούνται να συμπληρώσουν.
Δραστηριότητα 8: Παρουσίαση στην ολομέλεια των «εικονικών» επιχειρήσεων.
Δραστηριότητα 9: Συζήτηση στην ολομέλεια.  Σε ποιον ή σε ποιους στόχους της Βιώσιμης ανάπτυξης εστιάζεται η κάθε επιχείρηση; Εξυπηρετούν και πως την τοπική κοινωνία οι προτεινόμενες επιχειρήσεις; Υπάρχει ανταγωνιστική επιχείρηση; Μπορεί να είναι κερδοφόρα;
Γ. Φάση: Συμπεράσματα - Ανατροφοδότηση
Δραστηριότητα 10: Αναστοχασμός. Οι κοινωνικές επιχειρήσεις και η σύνδεση τους με το όραμα της βιώσιμης ανάπτυξης των τοπικών κοινωνιών.
Δραστηριότητα 11: Δράση εντός και εκτός τάξης. Οι μαθητές μπορούν να δημιουργήσουν την ιστοσελίδα της επιχείρησης. Προτείνετε η χρήση του Weebly  όπου οι μαθητές χωρίς την χρήση κώδικα και δωρεάν μπορούν να δημιουργήσουν εύκολα και γρήγορα την ιστοσελίδα. Ποια ή γνώμη της τοπικής κοινωνίας; Εκδήλωση με παρουσίαση της επιχείρησης στην τοπική κοινωνία.
(Παράδειγμα ιστοσελίδας  ΚοινΣεπ με όραμα την αειφορία: Η Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση της Τήνου για την Τοπική Ανάπτυξη και το Περιβάλλον)
Εναλλακτικά συμμετοχή της τάξης στο πρόγραμμα του Σωματείου Νεανικής Επιχειρηματικότητας (Σ.Ε.Ν.): Διαγωνισμός Κοινωνικής Καινοτομίας. Το πρόγραμμα εστιάζει στην κοινωνική επιχειρηματικότητα και υλοποιείται εξ ολοκλήρου μέσω διαδικτύου.

​Unesco Chair ICT in Education for Sustainable Development
Department Of Primary Education
University of Crete, Greece

Βουζαξάκης  Γεώργιος
Επικοινωνία
  • Αρχική
  • Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Εκπαίδευση για την Βιώσιμη Ανάπτυξη
    • Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης
    • Βιβλιογραφία
  • Εκπαιδευτικό υλικό
    • Εκπαιδευτικά Σενάρια >
      • Κοινωνικές Επιχειρήσεις, ασύγχρονη e-class
      • Εργασία, που και πως Παράχθηκε
      • Διανομή Πλούτου
      • ΑΕΠ και ευημερία
      • Σεναριο Τραγωδία Κοινόχρηστων
      • Οικονομικό κύκλωμα και αειφορία
      • Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Βιώσιμος Τουρισμός
      • ΑΕΠ και Αειφορία
      • ΕΚΕ και Αειφορία
      • Κοινωνική Οικονομια
      • Εξωτερικό Κόστος
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα
      • Βιωματικό παιχνίδι για Βιωσιμότητα ΙΙ
    • Εικονικές Επιχειρήσεις
    • Εκπαιδευτικά εργαλεία >
      • Εργαλείο Διανομή Πλούτου
      • Εργαλείο Κοινόχρηστοι Πόροι
      • Εργαλείο Εξωτερικό Κόστος
    • Δραστηριότητες >
      • ΤED Ed Χρησιμότητα, χρηστική αξία
      • Παιχνίδι για 12ο στόχο ΒΑ
      • Κουίζ για 14ο στόχο ΒΑ
      • Kahoot Βιώσιμη Κατανάλωση
      • Kahoot Κοινωνικές Επιχειρήσεις
      • Σταυρόλεξο Στόχοι ΒΑ
      • Παιχνίδι Αντιστοίχισης Οικονομία & ΒΑ
    • Χρήσιμα άρθρα
  • Blog
    • Α.Ο.Δ.Ε.
    • Α.Ο.Θ.
    • B.A.K.E.
    • Κοινωνική Επιχειρηματικότητα
    • Μάρκετινγκ
    • Πολιτική Παιδεία
    • Τουριστικά
  • Σχετικά